.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΗΣ ΔΙΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ COVID-19: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

Περιγραφή

Αυτή η εκπαιδευτική ενότητα έχει σχεδιαστεί με στόχο να παρέχει στους επαγγελματίες υγείας γνώσεις, δεξιότητες, αυτοπεποίθηση και πόρους που θα τους βοηθήσουν στο ρόλο τους να προτείνουν το εμβόλιο για την COVID-19. Η ενότητα παρέχει εκπαίδευση βασισμένη στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και στις τεχνικές σύντομης συμβουλής και κινητοποιού συνέντευξης, οι οποίες έχουν σχεδιαστεί για να βοηθήσουν τη θετική και αποτελεσματική συζήτηση σχετικά με τον εμβολιασμό έναντι της COVID-19.

Η εκπαίδευση επικεντρώνεται σε μελέτες περιπτώσεων που αφορούν τις στάσεις ασθενών σχετικά με τον εμβολιασμό και τις οποίες είναι πιθανό να συναντήσετε στην κλινική σας πράξη. Οι ενότητες παρέχουν μια δομημένη προσέγγιση σε κάθε κατάσταση, εφαρμόζοντας την κινητοποιό συνέντευξη και αποτελεσματικές τεχνικές επικοινωνίας. Το μάθημα βασίζεται στην πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την αντιμετώπιση της εμβολιαστικής διστακτικότητας διεθνώς, με συγκεκριμένες προσαρμογές για τις τοπικές συνθήκες της Κρήτης και της Ελλάδας.

Μαθησιακοί στόχοι

Στο τέλος της εκπαίδευσης θα είστε σε θέση να γνωρίζετε τις στρατηγικές και τα εργαλεία ώστε να:

– Ξεκινήσετε τη συζήτηση σχετικά με τον εμβολιασμό με τον ασθενή ή τον επισκέπτη σας και να συμμετάσχετε σε διαδραστικό διάλογο.

– Διευκολυνθείτε κατά τη διάρκεια συζητήσεων που προκύπτουν κατά την κλινική πράξη με ασθενείς ή επισκέπτες σχετικά με τα εμβόλια.

-Ενημερώνετε τους ασθενείς σας σχετικά με τη λειτουργία, την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα των εμβολίων έναντι της COVID-19.

-Προωθείτε τον εμβολιασμό έναντι της COVID-19 σε ασθενείς που εκφράζουν ανησυχίες ή διστακτικότητα.

– Υποστηριχθείτε στο ρόλο σας να συστήνετε με σιγουριά το εμβόλιο έναντι της COVID-19 στους ασθενείς σας

Πρόσβαση στην εκπαίδευση

Κάντε κλικ στα παρακάτω βίντεο για να ξεκινήσετε την εκπαίδευση:

• Μάθημα 1ο – Εισαγωγή: Εμβολιαστική Αυτοπεποίθηση και οι τελευταίες κλινικές οδηγίες

(Video 1)

• Μάθημα 2ο – Αποτελεσματική Επικοινωνία του κινδύνου στους ασθενείς

(Video 2a)

• Μάθημα 3ο – Εισαγωγή στην Παρακινητική Συνέντευξη

(Video 2b)

• Μάθημα 4ο – Μελέτες περιπτώσεων: Απαντώντας στις στάσεις των ασθενών

(Video 3)

• Μάθημα 5ο – Τεχνικές Πολύ Σύντομης Συμβουλής (VBA) και Παρακινητικής Συνέντευξης (ΜΙ)

(Video 4)

• Τελικές Παρατηρήσεις

(Video 5)

Υπεύθυνοι

Καθηγητής Χρήστος Λιονής, MD, PhD, FRCGP(Hon), FWONCA, FESC

Χρήστος Λιονής, Καθηγητής Γενικής Ιατρικής

Σοφία Παπαδάκη, MHA, PhD

Ανώτερος Επιστημονικός Συνεργάτης, Κλινική Κοινωνικής και Οικογενειακής Ιατρικής

Μαριλένα Αναστασάκη, MSc, PhD

Μαρία Γκαμαλέτσου, MSc candidate

Ασκούμενος και Επιστημονικός Συνεργάτης, Κλινική Κοινωνικής και Οικογενειακής Ιατρικής

Ευχαριστίες

• Η εκπαίδευση αναπτύχθηκε στο πλαίσιο συνεργασίας μεταξύ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και της Περιφέρειας Κρήτης
  • Η εκπαίδευση χρηματοδοτήθηκε από την Pfizer Inc.